EKOlogicznie po Świętach

Wielkości sprzedaży w okresie świątecznym i na początku nowego roku bije rekordy. Wiele dotychczas używanych produktów zostaje zastąpionych przez podarowane na Gwiazdkę, nowsze modele. Co zrobić więc z niepotrzebną już zabawką czy starym laptopem?

Część z nich można z pewnością odsprzedać, ale dla części - dzięki recyklingowi - może to być szansa na „drugie życie”. Trzymane w szufladach, na strychach i w garażach nie przynoszą żadnego pożytku, a przecież większość starych przedmiotów można po prostu przekształcić w nowe, pełnowartościowe produkty.

Stena Ekostacja wspiera recykling Stena Ekostacja wspiera recykling
Showroom Stena i IKEA Showroom Stena i IKEA

Jako firma recyklingowa, widzimy, jak szybko zmieniają się trendy zakupowe oraz jak skraca się cykl życia produktu wypieranego przez coraz to nowsze i doskonalsze modele. - mówi Anna Nowakowska, PR, Dyrektor Marketingu w Stena Recycling. Ważne, aby w odpowiedni sposób zatroszczyć się o stare egzemplarze i dostrzec tkwiący w nich potencjał. Naszym zadaniem jest upewnić się, że wszystkie elementy, z których są wykonane, mogą zostać poddane recyklingowi.

jak ważna jest segregacja u źródła? jak ważna jest segregacja u źródła?
Stare odpady oddaj w Stena Ekostacja Stare odpady oddaj w Stena Ekostacja

Od kilku lat Polacy chętnie deklarują, że pod choinką chcieliby znaleźć nowego laptopa, telefon czy inny elektrogadżet. Co zatem z ich poprzednikami?
Stare urządzenia zasilane prądem lub bateriami to bardzo korzystny dla recyklingu typ produktów, ponieważ są pełne cennych materiałów, które mogą być włączane do ponownego obiegu nieskończoną liczbę razy. Nasza firma przetwarza rocznie kilka milionów ton starych, elektronicznych gadżetów i sprzętów, począwszy od elektrycznych szczoteczek do zębów, przez zepsute komórki po stare lodówki. – podkreśla Anna Nowakowska.

Aby odpowiedzialnie pozbyć się elektroodpadów należy je oddać w specjalnym punkcie. W Warszawie od kilku miesięcy działa Ekostacja – pierwsze centrum recyklingu, gdzie można bezpłatnie oddać wszystkie surowce wtórne (butelki PET, puszki, makulaturę), elektroodpady (RTV i AGD, telefony, świetlówki, komputery) oraz odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne. Na terenie obiektu działa także specjalny salon pokazowy (showroom), w którym na konkretnych przykładach wyjaśniana jest idea recyklingu.

***
Telefony komórkowe i puszki aluminiowe
Recykling jednego telefonu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do zasilenia 42” telewizora z płaskim ekranem działającego przez miesiąc, sześć godzin dziennie. A jednej puszki – przez miesiąc, godzinę dziennie.

Gazety
Recykling 7 porannych gazet oszczędza energię niezbędną do zasilenia odkurzacza działającego jedną godzinę w tygodniu przez cały rok.

Szklane butelki
Recykling 10 szklanych butelek to oszczędność energii potrzebnej do wysłania 400 maili.

Monitor
Recykling jednego monitora oszczędza energię potrzebną do wysłania ponad 70 000 wiadomości tekstowych.

Lodówka
Jeśli twoja stara lodówka zawiera freon, jej recykling pozwala zaoszczędzić 2 tony CO2 – to równowartość codziennego wpływu na środowisko czterech typowych szwedzkich domów przez cały rok.

Informacje: STENA RECYCLING