Niedzielny wypad rowerem za miasto - Lipowiec - kultura i sport

Wiosna i lato to w Polsce tradycyjnie sezon rowerowy. Coraz więcej Polaków spędza aktywnie weekendowe popołudnia. Ciekawa i bezpieczna trasa rowerowa na południe od Krakowa prowadzi do okolic Wygiełzowa. Nie zabraknie po drodze atrakcji turystycznych, jak skansen czy średniowieczny zamek w Lipowcu. W dodatku wszystko pośród lasów!


ROWEREM

Wycieczki rowerowe warto prowadzić sprawdzonymi szlakami. Do jednych z nich należy biegnący koło zamku w Lipowcu: Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń - oficjalna strona szlaku.
Ten zielony szlak ma na celu promocję lokalnej turystyki, zdrowego stylu życia i bogactwa kulturalnego regionu, ale także wzmacnianie postaw związanych z ekologią.
Wartości ekologiczne są propagowane poprzez rozmaite społeczne formy ochrony przyrody:
– akcje sadzenia drzew wzdłuż szlaku;
– rewitalizacja okolicznych rzek i potoków;
– poprawa wizerunku estetyki otoczenia w miastach i na terenach wiejskich, likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci, budowa chodników i ścieżek rowerowych.


EKOLOGIA

Szlak biegnie koło znanego na Południu miejsca turystycznego jak zamek w Lipowcu. Ale Lipowiec to nie tylko skarb historii i kultury średniowiecznej. To także rezerwat przyrody "Lipowiec". Rezerwat został utworzony w 1959 roku na leśnej powierzchni 11,26 ha w celu ochrony tego fragmentu buczyny karpackiej, ale także zachowania piękna krajobrazu z lokalnymi ruinami średniowiecznego zamku na Lipowcu. Osobliwością przyrodniczego rezerwatu jest jedno z niewielu stwierdzonych na
terenie Polski stanowiska storczyka - kruszczyka drobnolistnego.

Ponieważ turyści masowo nawiedzają rezerwat, szczególnie latem, ważne jest, by pamiętali o zasadach, jakie obowiązują w rezerwacie, nie tylko w Małopolsce. Reguły:
1. nie niszczyć, nie uszkadzać drzew i innych roślin;
2. nie niszczyć gleby i ściółki leśnej;
3. nie płoszyć, nie chwytać, nie zabijać dziko żyjących zwierząt;
4. nie zanieczyszczać terenu;
5. nie rozpylać ognia;
6. nie zbaczać ze szlaku;
7. nie zakłócać ciszy.

Wspaniałe warunki przyrodnicze i rekreacyjne
Stary Kościoł w Lipowcu - skansen


W przerwach między podziwianiem małopolskiej przyrody warto oczywiście zrobić przerwę na zwiedzanie np. zamku w Lipowcu, czy też etnograficznego muzeum w Wygiełzowie.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to idealnie zachowana koncepcja skansenu Zachodniej Małopolski. Nazwa i ochrona dla starej wsi w gminie Babice (powiat chrzanowski) powstała dopiero w 1968 roku. Zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego regionu. Muzeum położone jest u stóp wzgórza Lipowiec, na którym zachowały się ruiny zamku o tej samej nazwie. Oba obiekty od 2007 roku weszły w skład nowo utworzonej instytucji pod nazwą Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Oficjalna strona Muzeum Etnograficznego - skansenu
Dane adresowe: Wygiełzów ul. Podzamcza 1; tel.(0-32) 622-87-49

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Dulko