Zamek w Lipowcu - zachowana pośród zieleni tradycja średniowiecznej obronności

Zamek w Lipowcu to oryginalna pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Jego charakterystyczną częścią jest 30-metrowa narożna wieża, w której lochach przetrzymywani byli skazani duchowni. My zachęcamy do rowerowych wycieczek na Lipowiec. Jest co oglądać i czym oddychać.


ARCHITEKTONICZNIE

Lipowiec jest typowym gotyckim zamkiem obronnym typu wyżynnego. Zbudowany głównie z kamienia - cegły zastosowano tutaj tylko do sklepień. Kiedyś elewacje zamku górnego były pokryte tynkiem, ale ten zachował się tylko w śladowych ilościach. Nie dotrwały również do naszych czasów obramowania okien i drzwi, a także inne dekoracje wnętrz. Pomimo to, Lipowiec jest atrakcyjnym miejscem na weekendowe turystyczne wycieczki, a nawet plenerem do sesji fotograficznych dla młodych par.



Cały obiekt turystyczny LIPOWIEC składa się z trzech głównych części:
1) czteroskrzydłowy zamek górny z wewnętrznym dziedzińcem;
2) przedbramie – to dosyć rzadkie rozwiązanie architektoniczne w średniowiecznym budownictwie obronnym; jest tu fosa z mostem do wolno stojącej bramy, tzw. szyja murowana prowadząa do głównej bramy;
3) niżej położone przedzamcze (podzamcze) z XV wieku – to tutaj znajdowały się drewniane budynki gospodarcze, stajnie, wozownie, domy dla służby.

Zasadnicza część obiektu czyli zamek górny jest zwartą jednolitą bryłą, z której wybija się charakterystyczna dla Lipowca wieża. W końcu zamek bez wieży nie byłby zamkiem, bo zamknięte w niej księżniczki nie miałyby jak spuszczać warkoczy dla rycerzy chcących ich obronić...

I tu niespodzianka:
Zamek najdłużej w swojej historii był wiezieniem - dla duchownych. I uciekała z niego nie księżniczka, ale niejaki Franciszek Skankara w XVI wieku, a pomagała mu w tym zakochana po uszy córka dozorcy więzienia...


Najbardziej okazała i charakterystyczna część zamku w Lipowcu (czterokondygnacyjna wieża) jest zbudowana na planie koła, ma około 30 m wysokości,i jest najstarszą częścią budowli (pochodząca z drugiej połowy XIII i początku XIV wieku).

W pierwszym okresie dziejów Lipowca był to typowy wolno stojący element obronny, umieszczony niedaleko bramy, mający wzmocnić jej obronę, a także będąc ostatnim punktem oporu podczas zdobycia twierdzy. Poźniej trochę przebudowano zamek i wieża stala się narożnikiem. Dolne partie wieży to więzienny loch, do którego spuszczano skazańców poprzez otwór w podłodze niedaleko do jej wejścia.


Oficjalna strona LIPOWCA
Znajdziecie tu informacje o historii i architekturze Lipowca, a także terminy atrakcji turystycznych. należą do nich z pewnością coroczne zjazdy czarownic oraz rycerzy :-)
Godziny zwiedzania LIPOWCA oczywiście dostosowane do pór roku:
od IV - do IX - 8.00 - 18.00
od X - do III - 8.00 - 15.00

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Dulko