Niszczycielski przędziorek na liściach

Przędziorek to szkodnik praktycznie niewidoczny gołym okiem, a zarazem w swym działaniu tak niszczycielski, iż ochrona przed nim trwa cały okrągły rok. Jak mu przeciwdziałać, aby nie zniszczył naszej uprawy domowej i warzywnej, a przy okazji nie niweczyć trudu zakładania ekologicznego naturalnego ogrodu? O przędziorkach kilka słów pomocniczych.
Jaśniejsze liście ogórka Jaśniejsze liście ogórka

Jak rozpoznajemy tego szkodnika?

Przędziorek to roztocze z rodziny przędziorkowatych, które żerując na roślinie wysysa soki od spodu nie tylko młodych liści. Widoczny jest dopiero gdy ubytek soków wywołuje mozaikowość, czyli drobne, punktowe żółknięcie liści, a przy bardzo intensywnym żerowaniu zaschnięcie i opadanie. Szkodnik wytwarza w tym czasie pajęczynkę po którym się porusza. Niestety wskazuje ona także na bardzo dużą liczbę szkodników, więc działanie aby uratować roślinę musi być szybkie i skuteczne.

Jakie rośliny są atakowane przez przędziorki?

W przyrodzie występuje kilka gatunków tego szkodnika, wszystkie są bardzo niewielkie, prawie niewidoczne i wysysają soki roślin z tym iż atakują różne rośliny: zielne w gruncie, doniczkowe od storczyków po palmy i draceny oraz iglaki - świerk biały 'Conica'. Co ważne przędziorkom sprzyja suche powietrze więc w ten sposób możemy także regulować ich liczebność.

Przędziorek na liściach ogórka Przędziorek na liściach ogórka
Przędziorek atakuje liście Przędziorek atakuje liście

Ekologiczna walka ze szkodnikiem:

- spryskiwać mocniejszym strumieniem wody roślinę - w ten sposób działamy mechanicznie oczyszczając roślinę z pajęczaka
- usuwaj najbardziej porażone części rośliny i "umyj" preparatami pochodzenia naturalnego (gnojówką ze skrzypu polnego w rozcieńczeniu 1:20 lub wyciągiem z cebuli) oraz wodą z szarym mydłem (nie dotyczy to gatunków o liściach omszałych)
- wcześnie reaguj na pojawienie się mozaikowych liści, a rośliny najbardziej zainfekowane odseparuj od zdrowych lub usuń z uprawy
- stosuj oprysk z oleju kokosowego, który pokrywa ciało jaj, nie dopuszczając do nich tlenu, przez co ograniczamy znacznie rozprzestrzenianie się szkodnika.

Gnojówka ze skrzypu polnego -wszystko co musisz wiedzieć

Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu