Sadzimy wrzosowisko na własną rękę

Wrzosowisko może być pięknym elementem ogrodu - dopasowanym nie tylko do ciepłej jesieni. Będzie równie pięknie wyglądać wiosną, latem i zimą. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i gatunki do naszej kompozycji. Jak zrobić wrzosowisko na niewielkiej przestrzeni samemu? Jakie zachować odstępy? Jak podlewać?
holenderskie wrzosowiska Fot. Kasia Sokołowska - holenderskie wrzosowiska

Nie ma jednej obowiązującej definicji wrzosowiska - te zbudowane z niskich wrzosów i wrzośców poletko jest po prostu niską polaną z roślinkami, wśród których występują dziko rosnące brzozy, sosny, jałowce oraz żarnowce i szczodrzeńce. Tak dziko występujące wrzosowiska możemy spotkać na wyżynach i w górach oraz na pomorzu.

Rośliny kluczowe

Najważniejszymi gatunkami we wrzosowisku są wrzośce i wrzosy. Dla zróżnicowania terenu dosadza się inne gatunki o podobnych wymaganiach siedliskowych - najlepiej te w obrębie rodziny wrzosowatych.

Wrzos pospolity to krzewinka o ciemnych łamliwych pędach, zakorzeniających się u nasady. Na rynku występuje bardzo szeroka gama odmian wrzosu różniąca się pokrojem, wysokością, stopniem wybarwienia igliwia i kwiatów, możliwością przebarwienia igliwia oraz czasem kwitnienia od czerwca do października. Wrzos pospolity spotykany jest na kwaśnych, ubogich i suchych glebach, piaskach i torfowiskach, a także świetlistych borach sosnowych.

Wrzosiec czerwony to zimozielona niska krzewinka. Pędy jej się pokładają oraz zakorzeniają tworząc okrywę dla gleby i korzeni sąsiednich drzew. Jest typową rośliną okrywową, naskalną, przemarzającą w chłodniejsze lata (wskazane okrywanie igliwiem). Co ciekawe wrzosiec czerwony naturalnie występuje w Alpach, Apeninach -glebach wapiennych! Roślina tworzy krótkie jednostronne grona, koloru ciemno-różnowego. Czasem kwitnie już jesienią, lecz głównie od marca do początku maja.

Do towarzystwa

Mieć taki ekologiczny ogród? Mieć taki ekologiczny ogród? Fot. Kasia Sokołowska

Aby urozmaicić płaskie wrzosowisko warto posadzić także rośliny. które wraz z wrzosami będą dobrze się czuły: sosny, świerki, brzozy. Szczególnie polecane są odmiany karłowe w małych ogrodach oraz trawy, dodające lekkości rabatom.

Jeśli teren jest niewielki i chcemy stworzyć bardziej ogród skalny, towarzystwem dla wrzosów mogą być także niskie trawy (kostrzewy, imperata) oraz karłowe azalie japońskie i różaneczniki. Wykończeniem może być także goździk, karłowe astry czy gauteria pełzająca.

Najlepsze miejsce pod wrzosowisko to stanowisko słoneczne o przepuszczalnej, kwaśnej glebie. Miejsce w pełni nasłonecznione zagwarantuje nam obfite kwitnienie i przesychanie gleby po obfitych opadach. Więc jeśli nasza gleba jest zwięzła i gliniasta, warto rozluźnić ją piaskiem i kwaśnym torfem, a wiosną i jesienią ściółkować całą powierzchnię sosnową korą.

Kompozycja wrzosów i chryzantem Kompozycja wrzosów i chryzantem

Przy sadzeniu coraz częściej stosowana jest przez ogrodników mikoryza - środek ułatwiający roślinie pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby.

Pielęgnacja wrzosowiska jest bardzo łatwym zabiegiem, dlatego wrzosowisko jest polecane dla osób nie mających dużo czasu na zajmowanie się roślinami. Przede wszystkim warto wiosną ścinać pędy wrzosów oraz usuwać liście traw, które wyrastają na nowo. Zimą okrywamy wrzosy agrotkaniną bądź igliwiem aby nie przemarzły. W między czasie okresu wegetacji dodatkowo możemy dokarmiać rośliny nawozem długo działającym, lecz ilością najmniejszą jaką zaleca producent, pozostałe składniki wrzosy wykorzystają z przekompostowanej kory.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska