Uprawa kalarepy w polskich warunkach dla krzepy

Uprawa kalarepy jest bardzo prosta. Uprawia się ją jak inne rośliny kapustne. Nie bez przyczyny symbolizuje siłę i krzepę fizyczną, gdyż zawiera bardzo dużo witamin i związków mineralnych. Oto przepis na bogate plony i niezmarnowane nasiona czy rozsady. Kalarepa da się lubić, a warto, bo w najtańszym supermarkecie trzeba za zgrubiałą szyjkę zapłacić przynajmniej kilka złotych.
Owoc kalarepy Owoc kalarepy

Kalarepa jest rośliną dwuletnią, która tworzy zgrubiałą szyjkę korzeniową oraz rozetę liści na nią. System korzeniowy palowy jest raczej niewielki, średnio głęboki. To właśnie ta szyjka - albo raczej zgrubiała szyja - stanowi dla nas wartość odżywczą.

Kalarepa jako gatunek pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego. Jest rośliną ciepłolubną, która przetrzyma jednak lekkie wiosenne przymrozki. Stąd jest popularna jako uprawa ogródkowa.

Wymagania kalarepy:

Stanowisko: gleba przepuszczalna i stale lekko wilgotna, w pełnym słońcu lub lekki półcień
Nawożenie: roślina nie lubi za dużo próchnicy, oraz obornika. W planowanym płodozmianie uwzględnijmy ją na grządkach nawożonych po 2 roku. Lepiej toleruje nawożenie mineralne lub organiczne płynami w okresie pikowania rozsady i tworzenia zgrubienia.

Kalarepa w uprawie gruntowej nie jest wymagająca Kalarepa w uprawie gruntowej nie jest wymagająca

Uprawa gruntowa i jej zalety:

Okres wegetacji kalarepy jest krótki, a najlepsze plony uzyskujemy przy pikowaniu siewek, czyli tworzeniu rozsady:
- nasiona wysiewamy wczesną wiosną do rozsadnika, a młode siewki od 5 cm wysokości możemy już pikować na miejsce stałe, uszkadzając przy tym lekko system korzeniowy. Ponieważ uprawa w tym czasie wiąże się z późnymi przymrozkami wiosennymi, warto wcześnie młode rośliny zahartować, a w gruncie okrywać agrotkaniną.

Jak okrywać? a Jakie inne warzywa w prosty sposób samemu wyhodować?
Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska